Ile jest warte mieszkanie, za ile warto je kupić, a za ile sprzedać: policzone z aktów notarialnych (139 transakcji w rejestrze dla gmina Gierałtowice), bez AI. Wpisz ulicę i numer budynku, metraż i piętro, żeby zawęzić wycenę do konkretnego mieszkania.
Wartość za m²
8034 zł/m²
poziom cen: wrzesień 2026
Typowo (połowa transakcji)
6970 ‑ 9047 zł/m²
9 na 10: 6240 ‑ 9684
Podaj metraż
wtedy policzymy cenę całego mieszkania i koszt remontu
Podstawa wyceny
ten budynek
transakcje w tym budynku (11), na tej ulicy (0) i w okolicy (96); waga porównywalnych 78%
Mieszkanie: rynek wtórny. Czynniki wobec typowego mieszkania w miejscowości: metraż ×1.00, piętro ×1.00, rynek ×1.00. Jak liczymy.
Za ile kupić, za ile sprzedać: Leśna 1A, Gierałtowice
Dla kupującego
Okazja (taniej niż 9 na 10 transakcji)do 6240 zł/m²
Dobra cena: warto kupić6240‑6970 zł/m²
Cena rynkowa: nie przepłacasz6970‑9047 zł/m²
Drogo: negocjuj albo szukaj dalej9047‑9684 zł/m²
Za drogo: tyle nie płaci prawie niktponad 9684 zł/m²
Od jakiej ceny warto kupić: do 6970 zł/m² to cena lepsza niż 3 na 4 transakcje w tej lokalizacji. Maksimum, którego nie warto przekraczać bez wyraźnego powodu: 9047 zł/m².
Dla sprzedającego
Realna cena sprzedaży (mediana)8034 zł/m²
Cena ofertowa do ogłoszenia (zostawia margines)8034‑9047 zł/m²
Powyżej tej ceny ogłoszenie będzie czekać miesiącamiponad 9684 zł/m²
Poniżej tej ceny sprzedajesz za tanio6970 zł/m²
Od jakiej ceny warto sprzedać: od 8034 zł/m². Nie schodź poniżej 6970 zł/m², chyba że liczy się czas: to cena, za którą sprzedała tylko 1 na 4 osoby.
Kropki: porównywalne transakcje po przeliczeniu na dzisiejszy poziom cen i cechy wycenianego mieszkania (większe i ciemniejsze ważą więcej). Strefy wyznaczają kwantyle: 10%, 25%, 75% i 90%. ten budynekta ulicaokolica
Kiedy kupić, kiedy sprzedać: czy ceny wzrosną?
Prawdopodobieństwo wzrostu w 12 miesięcy: 73%, spadku: 11%, bez zmian (±1%): 16%.
Zmiana w 6 mies.
+8,3%
Zmiana w 12 mies.
+12,1%
Transakcje, 12 mies.
13
+85,7% wobec poprzednich 12
Od szczytu
0%
szczyt: lipiec 2026
W historii województwa śląskie (miejscowość ma za krótką historię cen), gdy poprzednie pół roku wyglądało jak teraz (zmiana +8,3%), w kolejnych 12 miesiącach cena za m² rosła w 73% przypadków, spadała w 11%, a typowa zmiana wynosiła +7,4% (połowa przypadków między +0,9% a +13,5%). Policzone z 81 podobnych okien spośród 229 od stycznia 2006. Ceny nominalne, bez inflacji.
Kupujący: czekanie na spadek ma słabe podstawy; więcej zyskasz, negocjując cenę konkretnego mieszkania w dolnej części przedziału, niż odkładając zakup. Sprzedający: nie ma presji, żeby sprzedać dziś; wystaw ofertę w górnej części przedziału i nie spiesz się z obniżkami.
Liczba transakcji wzrosła o 85,7% wobec poprzednich 12 miesięcy: więcej chętnych, mniejsze pole do negocjacji dla kupującego.
Indeks jest na poziomie historycznego szczytu (wrzesień 2026).
Indeks ceny za m²: gmina Gierałtowice
Linia: mediana ceny za m² z okna 12 miesięcy (tylko lata z pełnymi danymi w rejestrze). Słupki: liczba transakcji. Tym indeksem przeliczamy starsze transakcje na poziom z września 2026; gdy ma lukę, bierzemy indeks województwa albo Polski.
Porównanie z metrażem i piętrem
Kropki: porównywalne transakcje (cena przeliczona na dziś), krzyżyk: wyceniane mieszkanie, przerywane schodki: mediana w gmina Gierałtowice dla przedziału metrażu. Mniejsze mieszkania mają zwykle wyższą cenę za m².
Metraż
Okolica (porównywalne)
gmina Gierałtowice
do 30 m²
-
-
30-40 m²
-
-
40-50 m²
-
-
50-60 m²
7249 (13)
-
60-70 m²
7957 (14)
-
70-80 m²
7385 (74)
8378 (11)
80-100 m²
7861 (4)
-
ponad 100 m²
-
-
Mediana zł/m² po przeliczeniu na dziś (w nawiasie liczba transakcji). Okolica: porównywalne z tej wyceny; dzielnica i miejscowość: ostatnie 36 miesięcy.
Cena a piętro
Kondygnacja
Okolica (porównywalne)
gmina Gierałtowice
parter
7627 (38)
7354 (17)
1-2 piętro
7249 (63)
-
3-4 piętro
-
-
5. piętro i wyżej
-
-
piętro nieznane
7644 (6)
-
Kondygnacja według rejestru (1 = parter). Czynnik piętra w modelu: parter ×1.00, 3‑4 piętro ×1.00, 5 i wyżej ×1.00 wobec 1‑2 piętra.
Porównywalne transakcje (107 transakcji)
Akt
Adres
Skąd
m²
Piętro
Rynek
zł/m²
Czas
Cechy
zł/m² dziś
Waga
2026-05-29
Leśna 1A
ten budynek
75,39
parter
wtórny
9192
-5,7%
-
8670
1
2025-10-27
Leśna 1A
ten budynek
55,6
1. piętro
wtórny
7194
-0,5%
-
7155
0,85
2025-07-21
Leśna 1A
ten budynek
75,39
parter
wtórny
8728
+12,1%
-
9786
0,79
2022-07-06
Leśna 1A
ten budynek
61
1. piętro
wtórny
6230
+31,7%
-
8206
0,35
2021-09-15
Leśna 1A
ten budynek
55,6
1. piętro
wtórny
3957
+39,3%
-
5511
0,27
2025-10-14
Brzozowa 16
okolica434 m
59,88
2. piętro
wtórny
10 020
-0,5%
-
9966
0,14
2025-06-24
Brzozowa 12
okolica418 m
75,85
parter
wtórny
8873
+13,3%
-
10 052
0,14
2025-12-19
Brzozowa 6
okolica481 m
71,61
parter
wtórny
9817
-1,1%
-
9713
0,13
2025-07-25
Brzozowa 8
okolica459 m
74,9
parter
wtórny
7650
+12,1%
-
8578
0,13
2018-08-27
Leśna 1A
ten budynek
62,25
2. piętro
wtórny
3002
+110,6%
-
6323
0,12
2024-07-01
Klonowa 3
okolica407 m
72,82
parter
wtórny
9613
+12,6%
-
10 823
0,11
2025-10-17
Powstańców Śląskich 48C
okolica469 m
81,92
parter
pierwotny
6042
-0,5%
-
6010
0,11
2025-01-13
Brzozowa 6
okolica481 m
75,41
2. piętro
wtórny
5835
+3,5%
-
6037
0,1
2024-06-25
Brzozowa 20
okolica442 m
75,85
parter
wtórny
6592
+14,3%
-
7537
0,1
2025-05-29
Powstańców Śląskich 48D
okolica469 m
82,24
parter
pierwotny
7271
+14,2%
-
8304
0,09
2025-05-29
Powstańców Śląskich 48B
okolica469 m
81,92
parter
pierwotny
6689
+14,2%
-
7639
0,09
2017-06-26
Leśna 1A
ten budynek
58,34
2. piętro
wtórny
2914
+135,7%
-
6867
0,08
2017-06-13
Leśna 1A
ten budynek
61
1. piętro
wtórny
3240
+135,7%
-
7635
0,08
2017-06-13
Leśna 1A
ten budynek
48,19
1. piętro
wtórny
3240
+135,7%
-
7635
0,08
2023-08-03
Klonowa 3
okolica407 m
69,39
1. piętro
wtórny
7263
+28,5%
-
9331
0,08
2023-10-27
Brzozowa 10
okolica450 m
71,62
parter
wtórny
8378
+29,1%
-
10 814
0,08
2023-03-27
Klonowa 5
okolica385 m
69,62
1. piętro
wtórny
6823
+32,5%
-
9040
0,08
2016-08-03
Leśna 1A
ten budynek
93,05
parter
-
3224
+150,7%
-
8082
0,06
2023-06-19
Brzozowa 16
okolica434 m
77,11
1. piętro
pierwotny
7087
+27,9%
-
9063
0,06
2016-12-22
Leśna 1A
ten budynek
75,39
parter
pierwotny
3237
+154,4%
-
8234
0,06
2022-10-10
Brzozowa 8
okolica459 m
71,53
parter
wtórny
6710
+30,3%
-
8743
0,06
2021-11-10
Klonowa 3
okolica407 m
69,39
1. piętro
wtórny
6629
+40,2%
-
9295
0,05
2021-06-09
Brzozowa 2
okolica514 m
75,69
2. piętro
wtórny
6342
+41,4%
-
8965
0,04
2020-07-28
Brzozowa 12
okolica418 m
56,14
2. piętro
wtórny
4988
+77,3%
-
8844
0,03
2020-05-28
Brzozowa 20
okolica442 m
77,11
1. piętro
wtórny
4721
+78,7%
-
8435
0,03
2019-07-25
Brzozowa 8
okolica459 m
72,63
-
wtórny
3931
+81,3%
-
7128
0,02
2019-12-19
Brzozowa 10
okolica450 m
75,12
2. piętro
pierwotny
3998
+79,9%
-
7190
0,02
2019-10-08
Brzozowa 10
okolica450 m
72,57
2. piętro
pierwotny
3951
+78,7%
-
7060
0,02
2019-09-27
Brzozowa 10
okolica450 m
75,73
1. piętro
pierwotny
4110
+77,3%
-
7288
0,02
2019-09-10
Brzozowa 10
okolica450 m
75,14
parter
pierwotny
3992
+77,3%
-
7080
0,02
2019-08-19
Brzozowa 10
okolica450 m
71,62
parter
pierwotny
3824
+78,3%
-
6819
0,02
2019-09-30
Brzozowa 8
okolica459 m
75,55
1. piętro
pierwotny
4149
+77,3%
-
7357
0,02
2019-07-25
Brzozowa 10
okolica450 m
72,14
1. piętro
pierwotny
4074
+81,3%
-
7388
0,02
2019-08-28
Brzozowa 8
okolica459 m
76,27
2. piętro
pierwotny
3997
+78,3%
-
7127
0,02
2018-02-22
Klonowa 5
okolica385 m
69,62
-
wtórny
4165
+128,6%
-
9523
0,02
Pokazujemy 40 transakcji o największej wadze z 107. Kolumna „zł/m²”: cena w dniu aktu. „Czas”: korekta indeksem cen od miesiąca aktu do września 2026. „Cechy”: korekta o różnicę metrażu, piętra, rynku i dzielnicy wobec wycenianego mieszkania (czynniki z regresji). Waga: 1 = największa; maleje z wiekiem aktu (połowa po 30 miesiącach), odległością i różnicą metrażu.
Odległość od budynku do najbliższego budynku ulicy (współrzędne z rejestru).
Stan mieszkania i koszt remontu
Rejestr nie zapisuje stanu mieszkania, więc ceny porównywalnych odpowiadają typowemu, zamieszkanemu standardowi. Dla mieszkania do remontu odejmujemy koszt remontu kompleksowego, a dla stanu deweloperskiego koszt wykończenia pod klucz, według median z indeksu cen usług.
Usługa
Mediana
Za mieszkanie
Remont mieszkania(zł za m² mieszkania (remont kompleksowy, z materiałami))
„tu”: mediana z cenników w tej miejscowości; pozostałe to mediany z całej Polski. Kwota „dla m²” tylko przy usługach liczonych za m² mieszkania (łazienka i kuchnia liczone są za m² pomieszczenia, więc bez przeliczenia).
Pytania o tę wycenę
Ile jest warte mieszkanie przy Leśna 1A w Gierałtowice?
Szacunkowa wartość to 8034 zł/m²; typowy przedział (połowa porównywalnych transakcji) od 6970 do 9047 zł/m². Podstawa: transakcje w tym budynku (11), na tej ulicy (0) i w okolicy (96), ceny z aktów notarialnych przeliczone na wrzesień 2026.
Za jaką cenę warto kupić mieszkanie przy Leśna 1A?
Dobra cena dla kupującego to do 6970 zł/m² (lepsza niż 3 na 4 transakcje), cena rynkowa od 6970 do 9047 zł/m². Powyżej 9684 zł/m² płaci mniej niż 1 na 10 kupujących.
Za jaką cenę warto sprzedać mieszkanie przy Leśna 1A?
Realna cena sprzedaży to około 8034 zł/m²; cenę ofertową warto ustawić między 8034 a 9047 zł/m², a poniżej 6970 zł/m² sprzedaje się za tanio.
Czy ceny mieszkań w okolicy Leśna 1A wzrosną?
W podobnych momentach w historii (81 okien od stycznia 2006) cena za m² rosła w ciągu 12 miesięcy w 73% przypadków, spadała w 11%; typowa zmiana +7,4%. To statystyka historyczna, nie prognoza.
Jak liczona jest ta wycena?
Bez AI: porównywalne transakcje z aktów notarialnych (ten sam budynek, ulica, okolica do 800 m) przeliczamy na dzisiejszy poziom cen indeksem miejscowości i korygujemy o różnice metrażu, piętra, rynku i dzielnicy czynnikami policzonymi regresją z 23 transakcje. Wynik to kwantyle ważone: nowsze, bliższe i podobniejsze transakcje ważą więcej.
Jak powstała ta wycena
Porównywalne transakcje: transakcje w tym budynku (11), na tej ulicy (0) i w okolicy (96). Źródło: akty notarialne w Rejestrze Cen Nieruchomości, wszystkie lata.
Przeliczenie na dziś: indeks cen miejscowości (mediana zł/m², okno 12 mies.) od miesiąca aktu do września 2026.
Korekta cech: czynniki z regresji na 23 transakcje (października 2023 ‑ września 2026): metraż, kondygnacja, rynek. Odchylenie reszt modelu: 19%.
Wagi i kwantyle: budynek 1,0; ulica 0,55; okolica 0,5 malejąco z odległością; połowa wagi po 30 miesiącach; podobny metraż i piętro ważą więcej. Wynik to kwantyle ważone, zmieszane z wyceną modelową (udział porównywalnych 78%, efektywna liczba 14.2).
Czego model nie widzi: standardu wykończenia, widoku, piętra w budynku bez windy, garażu sprzedanego w cenie, obciążeń prawnych. Wycena ma charakter informacyjny i nie jest operatem szacunkowym (art. 156 ustawy o gospodarce nieruchomościami).